«TO ΠΕΡΑΣΜΑ»  ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΣ

Την Τετάρτη 22/2/2023, η Ομάδα του Προγράμματος Φιλαναγνωσίας πήρε μια ξεχωριστή χαρά: επισκέφθηκε το σχολείο μας η κ. Λίλη Λαμπρέλλη, συγγραφέας του βιβλίου «Το Πέρασμα», που ήταν στο επίκεντρο των δραστηριοτήτων της Ομάδας μας για τη σχολική χρονιά 2022-23.

Το βιβλίο, που πραγματεύεται το πέρασμα από το Αϊβαλί στη Μυτιλήνη όσων μελών μιας οικογένειας επέζησαν το 1922, είναι γραμμένο με βάση πραγματικές μαρτυρίες και έδωσε στην ομάδα μας την ευκαιρία για διάβασμα, στοχασμό, συζήτηση, αλλά και για δραστηριότητες γραπτού σχολιασμού, εικαστικής αναπαράστασης και δραματοποίησης καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς. Αποκορύφωμα των δραστηριοτήτων μας, η συζήτηση με την ίδια τη συγγραφέα, το ξετύλιγμα της ευαισθησίας της μπροστά στα μάτια των παιδιών, η αποκάλυψη των συγγραφικών μυστικών της!

Γι’ αυτό άλλωστε το χαρήκαμε ιδιαίτερα, όταν λίγο αργότερα πληροφορηθήκαμε τη φετινή βράβευση του συγκεκριμένου βιβλίου της από τον Κύκλο του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου με το βραβείο «Φανή Αποστολίδου», που απονέμεται κάθε χρόνο σε συγγραφέα εκτενούς αφηγήματος για παιδιά μεγάλων τάξεων Δημοτικού και Γυμνασίου! Αγαπητή μας κυρία Λαμπρέλλη, τα θερμά μας συγχαρητήρια!