Εκδήλωση αφιερωμένη στο έργο της ποιήτριας Βερονίκης Δαλακούρα

Με ιδιαίτερη χαρά πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση του 6ου Γυμνασίου Καλλιθέας στο Δημοτικό Θέατρο Καλλιθέας   την Τετάρτη 13 Απριλίου 2022 αφιερωμένη στο έργο της ποιήτριας Βερονίκης Δαλακούρα.

Η ποιήτρια συνομίλησε με τους μαθητές  μας με αφορμή τα τελευταία της βιβλία “Καππαδόκες” και ” Ένα απόγευμα, η ομίχλη” για τη μαγεία της ποίησης ως όχημα αντιμετώπισης του σχολικού εκφοβισμού και της βίας. Οι υπεύθυνοι καθηγητές του προγράμματος Νίκος Λευκαδίτης  (Φιλόλογος) και Θεοδώρα Ανδρίτσου  (Γερμανικής Φιλολογίας) ανέπτυξαν μια καινοτόμο προσέγγιση πρόληψης και αντιμετώπισης σχολικής βίας και εκφοβισμού μέσω του μαθήματος της Λογοτεχνίας και των Εικαστικών  με σκοπό την αφύπνιση των μαθητών και το ενδιαφέρον  τους για την ποίηση, τις Τέχνες αλλά και την επέκταση του πνευματικού  τους ορίζοντα. Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να παρακολουθήσετε στιγμιότυπα από την εκδήλωση μας: