ΓΕΦΥΡΕΣ 2022

Ένας ξεχωριστός  διαγωνισμός γεφυροποιίας έλαβε χώρα στο σχολείο μας την Παρασκευή 27 Μαΐου 2022.

Ανάμεσα σε ποικίλες δραστηριότητες της τελευταίας μέρας μαθημάτων της σχολικής χρονιάς 2021 2022 δοκιμάσαμε όπως είχαμε προγραμματίσει από καιρό την αντοχή των γεφυρών που είχαν κατασκευάσει οι μαθήτριες και μαθητές της Β΄ γυμνασίου στο μάθημα της τεχνολογίας.

Ομάδες 3 – 4 μαθητών – μαθητριών κατασκεύασαν συνεργαζόμενοι μοντέλα γεφυρών από ξυλάκια, καλαμάκια και ζεστή κόλα σιλικόνης. Οι προδιαγραφές ήταν να γεφυρωθεί άνοιγμα 40 cm και να αντέχουν σε φορτίο τουλάχιστον 1500mg. Ζυγίσαμε τις γέφυρες με ζυγό ακριβείας Βάλαμε σ’ έναν κουβά 1500 mg νερό και προσθέταμε προζυγισμένα δοχεία με νερό. Το συνολικό φορτίο έφτασε στα 19741 mg (σχεδόν 20 Κg) Για την συγκριτική δοκιμή υπολογίσαμε τον λόγο ΦΟΡΤΙΟΥ προς ΒΑΡΟΣ ΓΕΦΥΡΑΣ. Για τις τρεις finalist ο λόγος αυτός έφτασε τα 151, 160, και 170 αντίστοιχα.  Κατασκευάστηκαν αντικείμενα που μπορούν να σηκώσουν δηλαδή 150 φορές το βάρος τους!  Αξίζει να σημειωθεί ότι και οι τρεις finalist προέρχονταν από το τμήμα Β΄2.